Strona główna Ciekawostki Zaskakujący zwrot w sprawie amantadyny. Czy w Przemyślu będzie badana jej skuteczność...

Zaskakujący zwrot w sprawie amantadyny. Czy w Przemyślu będzie badana jej skuteczność w walce z Covid-19?

166

Zaskakujący zwrot w sprawie amantadyny. Czy w Przemyślu będzie badana jej skuteczność w walce z Covid-19?

Zaskakujący zwrot w sprawie amantadyny. Lekarz Włodzimierz Bodnar zapowiada utworzenie w Przemyślu centrum diagnostyczno-badawczego, w którym sprawdzona byłaby skuteczność tego leku w walce z chorobą Covid-19.

Jak informuje lek. Włodzimierz Bodnar z Przemyśla, zmieniło własną decyzję dotyczącą badań klinicznych nad amantadyną.

Jeszcze późną zimą obecnego roku pacjentów chorych na Covid-19 zaczął leczyć amantadyną. Wypróbował ten lek także na sobie. Twierdzi, że jest on skuteczny w walce z Covid-19. Jednak, pomimo że starał się zainteresować odpowiednich decydentów, długo nie mógł przebić się z informacjami o amantadynie. Pomogło dopiero nagłośnienie sprawy w mediach.

Od tego czasu sprawa nabrała o wiele szerszego rozgłosu. Amantadyna zyskała wielu zwolenników, zwłaszcza tych, którzy twierdzą, że dzięki nie pokonali Covid-19. Niedawno do tego grona dołączył wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, poseł Solidarnej Polski z Niska.

Niedawno Ministerstwo Zdrowia podało informację, że skuteczność amantadyny będzie przebadana klinicznie, w dwóch ośrodkach w Polsce. Do jednego z nich Włodzimierz Bodar miał dołączyć jako doradca i obserwator.

– W tym ośrodku miał być zastosowany mój schemat leczenia. Byliśmy w trakcie opracowywania wniosku do Komisji Bioetycznej wraz z tym ośrodkiem (oddział pulmonologii). Ustaliliśmy już zasady badania, schematy i przygotowaliśmy większość wymaganej dokumentacji. Niestety 22 grudnia zmieniono tę decyzję. Został stworzony tylko jeden ośrodek decyzyjny w Lublinie pod kierownictwem profesora Rejdaka. Z tego powodu stworzony zespół wycofał się z nad amantadyną – twierdzi Bodnar.

– W związku z tak odmiennymi decyzjami podejmę działania nad stworzeniem własnego centrum diagnostyczno-badawczego w Przemyślu. Ośrodek będzie oparty na badaniach diagnostycznych o najwyższych standardach, czyli między innymi na rezonansie, tomografii i innych obiektywnych badaniach. Takie podejście da niezbite dowody skuteczności leczenia i podniesie ich wiarygodność. wysokospecjalistyczne dadzą wszelkie podstawy do publikacji prac naukowych oraz będą wpływać pośrednio na wdrażanie nowych sposobów leczenia wielu chorób – twierdzi lekarz.

Jak wyjaśnia, dokładne diagnostyczne tego typu nie wymagają ślepej próby, więc nie naraża się pacjentów na uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia.

– W obecnej sytuacji uważam, że taki niezależny ośrodek powinien zacząć funkcjonować w Polsce. W pierwszej kolejności będziemy się skupiać na skuteczności leczenia amantadyną w Covid-19 oraz zespołów poCOVIDowych, a także innych jednostek chorobowych – wyjaśnia Bodnar.

Komentarze