Strona główna Ciekawostki Zaskakujący zwrot w sprawie amantadyny. Czy w Przemyślu będzie badana jej skuteczność...

Zaskakujący zwrot w sprawie amantadyny. Czy w Przemyślu będzie badana jej skuteczność w walce z Covid-19?

166
0

Zaskakujący zwrot w sprawie amantadyny. Czy w Przemyślu będzie badana jej skuteczność w walce z Covid-19?

Zaskakujący zwrot w sprawie amantadyny. Lekarz Włodzimierz Bodnar zapowiada utworzenie w Przemyślu centrum diagnostyczno-badawczego, w którym sprawdzona byłaby skuteczność tego leku w walce z chorobą Covid-19.

Jak informuje lek. Włodzimierz Bodnar z Przemyśla, Ministerstwo Zdrowia zmieniło własną decyzję dotyczącą badań klinicznych nad amantadyną.

Jeszcze późną zimą obecnego roku pacjentów chorych na zaczął leczyć amantadyną. Wypróbował ten lek także na sobie. Twierdzi, że jest on skuteczny w walce z Covid-19. Jednak, pomimo że starał się zainteresować odpowiednich decydentów, długo nie mógł przebić się z informacjami o amantadynie. Pomogło dopiero nagłośnienie sprawy w mediach.

Od tego czasu sprawa nabrała o wiele szerszego rozgłosu. Amantadyna zyskała wielu zwolenników, zwłaszcza tych, którzy twierdzą, że dzięki nie pokonali Covid-19. Niedawno do tego grona dołączył wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, poseł Solidarnej Polski z Niska.

Niedawno Ministerstwo Zdrowia podało informację, że skuteczność amantadyny będzie przebadana klinicznie, w dwóch ośrodkach w Polsce. Do jednego z nich Włodzimierz Bodar miał dołączyć jako doradca i obserwator.

– W tym ośrodku miał być zastosowany mój schemat leczenia. Byliśmy w trakcie opracowywania wniosku do Komisji Bioetycznej wraz z tym ośrodkiem (oddział pulmonologii). Ustaliliśmy już zasady badania, schematy i przygotowaliśmy większość wymaganej dokumentacji. Niestety 22 grudnia zmieniono tę decyzję. Został stworzony tylko jeden ośrodek decyzyjny w Lublinie pod kierownictwem profesora Rejdaka. Z tego powodu stworzony zespół wycofał się z badania nad amantadyną – twierdzi Bodnar.

– W związku z tak odmiennymi decyzjami podejmę działania nad stworzeniem własnego centrum diagnostyczno-badawczego w Przemyślu. Ośrodek będzie oparty na badaniach diagnostycznych o najwyższych standardach, czyli między innymi na rezonansie, tomografii i innych obiektywnych badaniach. Takie podejście da niezbite dowody skuteczności leczenia i podniesie ich wiarygodność. Badania wysokospecjalistyczne dadzą wszelkie podstawy do publikacji prac naukowych oraz będą wpływać pośrednio na wdrażanie nowych sposobów leczenia wielu chorób – twierdzi lekarz.

Jak wyjaśnia, dokładne badania diagnostyczne tego typu nie wymagają ślepej próby, więc nie naraża się pacjentów na uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia.

– W obecnej sytuacji uważam, że taki niezależny ośrodek powinien zacząć funkcjonować w Polsce. W pierwszej kolejności będziemy się skupiać na skuteczności leczenia amantadyną w oraz zespołów poCOVIDowych, a także innych jednostek chorobowych – wyjaśnia Bodnar.

Komentarze