Strona główna Finanse Za historią z cenami prądu coraz trudniej nadążyć. Jest nowy pomysł –...

Za historią z cenami prądu coraz trudniej nadążyć. Jest nowy pomysł – obniżka akcyzy

22

Za historią z cenami prądu coraz trudniej nadążyć. Jest nowy pomysł - obniżka akcyzy

Pojawił się nowy pomysł na to, jak sprawić, by rachunki za prąd nie wzrosły. Zamiast rekompensat rząd może po prostu obniżyć akcyzę na energię – podają RMF FM i “Rzeczpospolita”, powołując się na nieoficjalne informacje.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski chce znieść lub obniżyć akcyzę na prąd. Ma w tym celu złożyć wniosek o nowelizację ustawy o podatku akcyzowym – tak podaje “Rzeczpospolita” na podstawie rozmów ze źródłami zbliżonymi do resortu i największych firm energetycznych.

Podobne informacje ma RMF FM, które pisze, że wystarczyłoby obniżyć akcyzę o połowę. Ten sposób nie uderzyłby w firmy energetyczne, którym koszty rosną z powodu wzrostu cen węgla i praw do emisji CO2. Za taki ruch zapłaciłby za to budżet, choć tutaj można by pokryć to pieniędzmi z rekompensat.

Za historią z cenami prądu coraz trudniej nadążyć. Jest nowy pomysł - obniżka akcyzy

Rachunki za prąd wzrosną Podwyżki cen prądu – zwrot w planach ministerstwa?

Spółki energetyczne (kontrolowane przez Skarb Państwa) złożyły do Urzędu Regulacji Energetycznej wnioski taryfowe dotyczące cen energii dla tak zwanej taryfy G – czyli dla gospodarstw domowych. Firmy chcą od przyszłego roku podwyżek cen energii średnio o 30 proc. Rachunek za prąd to jednak nie tylko cena energii. Stanowi ona około połowę, reszta to opłaty za dostarczenie energii i podatki, w tym wspomniana akcyza.

“Rz” nazywa ten plan “Asem z rękawa ministra Tchórzewskiego”. To może rzeczywiście być zwrot w coraz bardziej skomplikowanej sprawie dotyczącej podwyżek cen energii. Tyle że po pierwsze, są to wciąż informacje nieoficjalne, a po drugie, w ostatnich dniach zwrotów akcji było tak dużo, że trudno za nimi nadążyć.

O różnych wariantach rozwiązania problemu drożejącej energii minister Tchórzewski mówił dziś rano w Sejmie, nie podawał jednak wtedy, jakie miałyby to warianty – poza znanymi już rekompensatami.

 

Źródło: Gazeta.pl

Komentarze