Strona główna Państwo Unia Europejska wprowadza system, który będzie gromadził dane pasażerów samolotów

Unia Europejska wprowadza system, który będzie gromadził dane pasażerów samolotów

4
0

Unia Europejska wprowadza system, który będzie gromadził dane pasażerów samolotów

Po raz kolejny przekonujemy się do czego to całe zamieszanie z terrorystami było potrzebne naszym władcom z Unii Europejskiej. Zdołano już ograniczyć dostęp do broni, zaostrzyć kontrolę wewnątrz UE, wzywa się do utworzenia “europejskiej agencji CIA” a teraz uzgodniono wprowadzenie systemu, który będzie gromadził wszelkie dane na temat pasażerów samolotów.
System Passenger Name Record (PNR) będzie gromadził podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, data urodzenia, numer telefonu, adres e-mail, informacje paszportowe oraz z kart kredytowych a nawet adres IP. Linie lotnicze będą miały obowiązek przekazywania tych wszystkich danych poszczególnym krajom UE i będą przechowywane przez 5 lat.
MSW Francji wyjaśniło, że system ten jest “niezbędny” w walce z terroryzmem a MSW Luksemburga dodało: “Osiągnięty kompromis umożliwi Unii Europejskiej ustanowić skuteczny system PNR, który w pełni respektuje podstawowe prawa i wolności“. Niestety zapewnienia te brzmią zbyt kolorowo i należy przypomnieć, że system PNR miał zostać zatwierdzony już lata temu, lecz nie zrobiono tego ze względu na obawy o utratę prywatności.
Oczywiście gdy pojawia się zagrożenie terrorystyczne, coś takiego jak prywatność nagle przestaje istnieć. Podobnie jak z Bliskiego Wschodu, którzy wniknęli w poszczególne państwa i byli przez nazywani “Niemcami”, “Belgami” czy “Francuzami”, tak teraz my wszyscy jesteśmy właściwie podejrzewani o terroryzm i wolny może się czuć tylko ten, kto nie ma niczego do ukrycia.
Mówiąc w skrócie: jeśli obawiasz się utraty prywatności, służby zainteresują się Tobą ponieważ możesz ukrywać mroczną przeszłość – np. wspieranie Państwa Islamskiego, które dzisiaj jest bardziej trendy od al-Kaidy. Porozumienie w sprawie systemu PNR, umożliwiającego poszukiwanie terrorystów i inwigilowanie obywateli przybywających oraz opuszczających Europę i podróżujących wewnątrz UE, ma zostać jeszcze zatwierdzone przez Parlament Europejski a poszczególne kraje otrzymają czas aby wprowadzić nowe regulacje.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/world-europe-35010807

Komentarze