Strona główna Ciekawostki Sensacyjne doniesienia! Wiedzieli wcześniej, że Notre Dame spłonie. Utajnili raport

Sensacyjne doniesienia! Wiedzieli wcześniej, że Notre Dame spłonie. Utajnili raport

23

Sensacyjne doniesienia! Wiedzieli wcześniej, że Notre Dame spłonie. Utajnili raport

Włoski dziennik “Il Sole-24 Ore” krótko po pożarze katedry Notre Dame opisał sprawę ekspertyzy sprzed trzech lat. Otóż profesor Uniwersytetu w Wersalu, Paolo Vannucci, miał w niej napisać, że system przeciwpożarowy katedry jest nieskuteczny oraz że istnieje duże ryzyko pożaru, spowodowanego zwarciem w instalacji elektrycznej. Raport ten został utajniony.

Paolo Vannucci, włoski naukowiec pracujący na Uniwersytecie w Wersalu na zlecenie CNRS, czyli Francuskiego Ośrodka Badań Naukowych przeprowadził szczegółowe badanie katedry Notre Dame pod kątem bezpieczeństwa. W swojej ekspertyzie Vannucci stwierdził, że “skoncentrowane na przełomie wieków pyły” powodują, że zwarcie w instalacji elektrycznej lub po prostu przewody używane podczas prac remontowych mogą doprowadzić do pożaru. Profesor zauważył również, że w katedrze nie ma skutecznego systemu przeciwpożarowego.

Co dziwne, nazwisko włoskiego profesora nie pojawiło się w raportach po wybuchu pożaru katedry. W rozmowie z tygodnikiem “Marianne” Vannucci stwierdził, że francuskie władze utajniły raport z obawy przed “zainspirowaniem” potencjalnych terrorystów, którzy mogliby wykorzystać informacje zawarte w ekspertyzie.

W czwartek agencja Associated Press poinformowała nieoficjalnie o wstępnych przyczynach pożaru katedry Notre Dame. Miało nią być właśnie zwarcie elektryczne. Informację o tym przekazał dziennikarzom AP chcący zachować anonimowość przedstawiciel francuskiej policji.

Komentarze

Jak oceniasz ten artykuł ?