Strona główna Ciekawostki Polska bez wsparcia NATO dla F-16. W czasie wojny będziemy zdani na...

Polska bez wsparcia NATO dla F-16. W czasie wojny będziemy zdani na siebie

93

Polska bez wsparcia NATO dla F-16. W czasie wojny będziemy zdani na siebie

Odkładanie w czasie wprowadzenia systemu identyfikacji radiolokacyjnej “swój-obcy” (IFF) przez Polskę doprowadziły do sporego problemu. Od 1 lipca 2020 roku w przypadku wojny nasze F-16 pozostaną bez wsparcia lotniczego .

Począwszy od lipca 2020 roku wojska lotnicze nie będą w stanie wpierać Polski w przypadku wojny. Dlaczego? Bo nie nadążyliśmy z wprowadzeniem odpowiednich systemów. To nagły pośpiech ? Nic z tych rzeczy. O wprowadzaniu IFF wiedzieliśmy od kilkunastu lat. O sprawie informuje portal Defence24.pl.

IFF (Identification Friend or Foe – identyfikacja swój-obcy) jest priorytetowym narzędziem dla wszystkich rodzajów wojsk, chociaż najważniejszą rolę pełni właśnie w lotnictwie. To system, który informuje pilota o przynależności państwowej nadlatującej maszyny czy pozwala zidentyfikować typ samolotu.

bez wsparcia w powietrzu NATO

Do tej pory nie było powodów, żeby nie wprowadzić IFF. Polski przemysł zbrojeniowy był całkowicie przygotowany. Zabrakło jednak ostatecznej decyzji, która pozwoliłaby na przeprowadzenie modernizacji.

To wszystko wskazuje, jak komentuje Defence24.pl, na “rażące zaniedbanie lub nawet celowe działanie na szkodę Polski”. Niewykluczone, że MON zostanie zmuszone do zakupu gotowego sprzętu od zagranicznych firm.

1 lipca 2020 roku USA zamierza zakończyć wsparcie dla modułu 4 (system IFF Mark XII). Wówczas w życie wejd zie całkowite wsparcie dla mod 5 (system IFF Mark XIIA), który jest wprowadzany już od kilku lat.

Źródło: tech.wp.pl

Komentarze

Jak oceniasz ten artykuł ?