Strona główna Finanse PIS POD OSŁONĄ NOCY DEMOLUJE FINANSE PAŃSTWA ZNOSZĄC REGUŁĘ WYDATKOWĄ.

PIS POD OSŁONĄ NOCY DEMOLUJE FINANSE PAŃSTWA ZNOSZĄC REGUŁĘ WYDATKOWĄ.

9

PIS POD OSŁONĄ NOCY DEMOLUJE FINANSE PAŃSTWA ZNOSZĄC REGUŁĘ WYDATKOWĄ.

– Bez oceny skutków regulacji, bez konsultacji społecznych, bez jakichkolwiek dyskusji jak wydawać polskiego podatnika, będzie mógł wydawać na zasadzie hulaj dusza piekła nie ma – ostrzegała też Izabela Leszczyna, posłanka KO, była wiceminister finansów.

– Nie będziemy wiedzieli jak, ile i na co wydają pieniądze, bo nie będzie żadnego wędzidła, jakim miała być wprowadzona przez PO stabilizująca reguła wydatkowa – podkreślała.

Chodzi o poprawkę w ustawie o finansach publicznych, zgodnie, z którą ze stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) miałyby zostać wyłączone majątkowe oraz inwestycyjne przedstawione w budżecie na 2021 r. Zaskakujące jest, że taka poprawka pojawiła się w nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników, nad którą obecnie pracuje sejmowa komisja ds. polityki społecznej i rodziny. Co jeszcze dziwniejsze, poprawkę we wtorek późnym wieczorem zgłosili właśnie tej komisji.

SRW jest swoistego rodzaju bezpiecznikiem uniemożliwiającym nadmierny wzrost wydatków państwa. W efekcie pandemii jej stosowanie zostało zawieszone na 2020 r., – Ale to widać nie wystarczy, chce demolować regułę – mówi nam Janusz Cichoń, b. wiceminister finansów, poseł KO.

Źródło:pap/interia
Komentarze

Jak oceniasz ten artykuł ?