Strona główna Finanse PIS POD OSŁONĄ NOCY DEMOLUJE FINANSE PAŃSTWA ZNOSZĄC REGUŁĘ WYDATKOWĄ.

PIS POD OSŁONĄ NOCY DEMOLUJE FINANSE PAŃSTWA ZNOSZĄC REGUŁĘ WYDATKOWĄ.

20

PIS POD OSŁONĄ NOCY DEMOLUJE FINANSE PAŃSTWA ZNOSZĄC REGUŁĘ WYDATKOWĄ.

– Bez oceny skutków regulacji, bez konsultacji społecznych, bez jakichkolwiek dyskusji jak wydawać pieniądze polskiego podatnika, PIS będzie mógł wydawać pieniądze na zasadzie hulaj dusza piekła nie ma – ostrzegała też Izabela Leszczyna, posłanka KO, była wiceminister finansów.

– Nie będziemy wiedzieli jak, ile i na co wydają pieniądze, bo nie będzie żadnego wędzidła, jakim miała być wprowadzona przez PO stabilizująca reguła wydatkowa – podkreślała.

Chodzi o poprawkę w ustawie o finansach publicznych, zgodnie, z którą ze stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) miałyby zostać wyłączone majątkowe oraz inwestycyjne przedstawione w budżecie na 2021 r. Zaskakujące jest, że taka poprawka pojawiła się w nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników, nad którą obecnie pracuje sejmowa komisja ds. polityki społecznej i rodziny. Co jeszcze dziwniejsze, poprawkę we wtorek późnym wieczorem zgłosili posłowie właśnie tej komisji.

SRW jest swoistego rodzaju bezpiecznikiem uniemożliwiającym nadmierny wzrost wydatków państwa. W efekcie pandemii jej stosowanie zostało zawieszone na 2020 r., – Ale to widać nie wystarczy, PiS chce demolować regułę – mówi nam Janusz Cichoń, b. wiceminister finansów, poseł KO.

Źródło:pap/interia
Komentarze