Strona główna Ciekawostki Pfizer: u 4 osób wystąpiły niepożądane reakcje. Wstrzymali szczepienia w Chicago

Pfizer: u 4 osób wystąpiły niepożądane reakcje. Wstrzymali szczepienia w Chicago

36

Pfizer: u 4 osób wystąpiły niepożądane reakcje. Wstrzymali szczepienia w Chicago

Jeden ze szpitali w amerykańskim stanie Illinois wstrzymał szczepienia przeciw po tym, jak u czterech pracowników placówki wykryto niepożądane skutki – mrowienie i podwyższone tętno. Trzech pracowników wróciło do zdrowia w domu, czwarty jest pod nadzorem lekarzy.
Chodzi o placówkę w Libertyville – mieście położonym na północ od Chicago. Pracownikom szpitala podano szczepionkę koncernu Pfizer. Władze szpitala przekazały stacji Fox News, że decyzja o wstrzymaniu szczepień jest przejawem ostrożności.

Podkreślono, że niepożądane skutki zaobserwowano jedynie u czterech pracowników szpitala spośród około trzech tysięcy, którzy zostali zaszczepieni od początku tego tygodnia. Dodano, że przerwa w szczepieniach pozwoli sprawdzić, co spowodowało niepożądane reakcje u zaszczepionych osób.

Inne przypadki

W tym tygodniu władze stanu Alaska również informowały, że u dwóch pracowników służby zdrowia zaobserwowano reakcję alergiczną po podaniu szczepionki Pfizera. Reakcja była podobna do tej, która wystąpiła u dwóch pielęgniarek w Wielkiej Brytanii.

Jedna z pracownic amerykańskiego szpitala po podaniu preparatu odczuwała przyspieszone bicie serca, miała kłopoty z oddychaniem, dostała wysypki i zaczerwienienia skóry. Obecnie czuje się dobrze, chociaż nadal przebywa w szpitalu pod nadzorem lekarzy. Drugi pracownik doświadczył łagodniejszych objawów, w tym obrzęku oczu, zawrotów głowy i drapania w gardle.

Na Alasce zaszczepiono jedną czwartą pracowników spośród 400 osób, które zapisały się na szczepienie.

Dwa stanowiska

Na początku grudnia szczepionka koncernu Pfizer i BioNTech została dopuszczona do użycia przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków FDA. W piątek zaakceptowano kolejną szczepionkę przeciw przygotowaną przez firmę Moderna.

Według brytyjskiego urzędu regulacji medycznych każda osoba, która miała historię anafilaksji lub ciężkich reakcji alergicznych na leki lub żywność, nie powinna szczepić się przeciw szczepionką Pfizer/BioNTech.

Innego zdania jest agencja amerykańska, która uważa, że szczepionka powinna być bezpieczna dla większości osób z alergiami i tylko osoby, które wcześniej miały poważne reakcje alergiczne na szczepionki lub składniki tej konkretnej szczepionki, nie mogą zostać zaszczepione.

Komentarze