Strona główna Państwo Opodatkują smartfony, tablety itp.? Wraca pomysł rządu na nową opłatę !

Opodatkują smartfony, tablety itp.? Wraca pomysł rządu na nową opłatę !

16

Opodatkują smartfony, tablety itp.? Wraca pomysł rządu na nową opłatę !

Odżył pomysł opodatkowania użytkowników smartfonów, tabletów i innych nośników multimedialnych. kultury Piotr Gliński zapowiedział w Wirtualnej Polsce, że czas pandemii jest najlepszym do wdrożenia tego pomysłu. Zaprzeczył, że będzie to opłata rzędu 6 procent wartości sprzętu, o której mówił w TOK FM jeden z członków ZAIKS-u.

Opłata reprograficzna, czyli od posiadanych nośników technologicznych typu tablet, czy smartfon, wraca na listę rządowych wyzwań. Miłosz Bembinow z ZAIKS, szacował w TOK FM, że wpływy z tego tytuły wyniosłyby rocznie nawet ok. 300 mln zł. Do sprawy odniósł się dziś dla redakcji Money.pl wicepremier Piotr Gliński.

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, który nie ma tej opłaty. To zrozumiałe, żeby od nowych nośników technologicznych twórcy dostawali swoje tantiemy. W Polsce od lat nie jest to uregulowane

– powiedział dziennikarzom Wirtualnej Polski wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury dodał, że mimo trudnego czasu pandemii jest to „najlepszy czas” na wdrożenie takiego podatku. Dodał, że znaczna część środków z nowej daniny trafiałaby na nowy fundusz dla artystów.

Nie sprecyzował jakiej wartości może to być opłata (od wartości sprzętu), zaznaczył jednak, że będzie to „niski procent”, na pewno nie 6 procent.

Wszyscy korzystamy teraz z technologii. Nie ma uregulowania zabezpieczającego interesy twórców, swoistego Funduszu Ubezpieczeń dla Artystów. Gliński zapowiedział, że połowa środków z nowej daniny trafiałaby właśnie do takiego funduszu

nie wejdzie jednak w życie, gdy nie będzie wspomnianego funduszu dla artystów. Prawo w tej materii jest obecnie na etapie ustaleń międzyresortowych.

Najważniejszym narzędziem wsparcia finansowego dla twórców pozostają rozwiązania z tarczy antykryzysowej – świadczenia postojowe i dopłaty dla samozatrudnionych.

Źródło: RadioZET.pl/Wp.pl/TOK FM

Komentarze