Strona główna Państwo OKUPACYJANA WŁADZA WPROWADZI STAN WOJENNY POD PRETEKSTEM PANDEMII?

OKUPACYJANA WŁADZA WPROWADZI STAN WOJENNY POD PRETEKSTEM PANDEMII?

5
0

OKUPACYJANA WŁADZA WPROWADZI STAN WOJENNY POD PRETEKSTEM PANDEMII?

– Rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji, również dotyczących przemieszania się, ale one wiążą się z koniecznością wdrożenia nowej legislacji – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Na pytanie, czy trwają już jakieś prace dotyczące ustanowienia godziny policyjnej premier odparł, że trwają rozmowy na poziomie politycznym oraz dyskusje z prezydentem.

Szef rządu w wywiadzie z portalem wp.pl na uwagę, że może warto postawić kropkę nad “i”, ustanowić godzinę policyjną i faktycznie kilka tygodni do czasu szczepień wytrzymać, zamiast żyć w fikcji “lockdownu bez lockdownu” odparł: “Rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji, również dotyczących przemieszania się. Ale one wiążą się z koniecznością wdrożenia nowej legislacji”.

Na pytanie, czy trwają już jakieś prace w tym zakresie premier odparł, że trwają rozmowy na poziomie politycznym oraz dyskusje z prezydentem. – Obserwujemy dane i dalsze decyzje uzależniamy od nich. Już dzisiaj jednak chciałbym bardzo mocno zaapelować, by zachowywać się tak, jakby była godzina policyjna. Tak jakby obowiązywały jeszcze dalej idące ograniczenia. Także w przemieszczaniu się. Zakres zmian zależy od naszej dyscypliny – zaznaczył Morawiecki.

“Sytuacja jest bardzo groźna”

Premier był też pytany o ogłoszone w czwartek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowe ograniczenia, które mają wejść w życie świętach. Morawiecki podkreślił, że sytuacja jest bardzo groźna.- Staramy się, czerpiąc z doświadczenia otaczającego nas świata, a także z danych wewnętrznych i opinii lekarzy, przewidzieć najlepszy możliwy model ewolucji pandemii. I tak jak dzisiaj to wygląda przy zatrzymaniu tempa spadku zakażeń nie chcemy ryzykować bardzo wysokiej trzeciej fali – mówił.

Dodał, że zdaniem specjalistów styczeń i luty to miesiące, które wirusy z grupy koronawirusów “lubią” najbardziej.

– Dlatego musimy sobie powiedzieć jasno: trzecia fala jest przed nami. Dlatego zdecydowaliśmy się na obostrzenia, które mają zlikwidować fikcję, polegającą na tym, że całe rodziny wyjeżdżają na wyjazdy służbowe, lub w siłowniach pojawiali się sami sportowcy zawodowi, a w galeriach handlowych są tłumy. Tu nie ma czasu na żarty i omijanie prawa, umierają ludzie. Nie można pozwolić na omijanie przepisów i na niefrasobliwość – podkreślił Morawiecki. Dodał, że ogłoszone w czwartek restrykcje wejdą w życie za 11 dni.

“Zdarzają się nam błędy, za które przepraszam”

– Jeszcze raz chcę zapewnić, że robimy co w naszej mocy, żeby ograniczać skutki koronawirusa zarówno dla ludzi, jak i dla gospodarki. Staramy się, żeby przeszła przez ten trudny czas jak najmniej poturbowana. Ale oczywiście zdarzają się nam błędy, za które przepraszam – dodał premier.

Szef rządu pytany w kontekście zapowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że mogą ruszyć na terenie UE między 27 a 29 grudnia, czy jest na to gotowa podkreślił: “Tak. jest gotowa, by natychmiast rozpocząć szczepienia”. Zachęcał też do szczepień.

Komentarze