Strona główna Finanse OFE na “piątkę Kaczyńskiego”. Do dyspozycji 40 mld zł

OFE na “piątkę Kaczyńskiego”. Do dyspozycji 40 mld zł

12

OFE na

Do zarządzanego przez państwo Fundusz Rezerwy Demograficznej ma trafić 40 mld zł po likwidacji . Te mógłby od razu wydać na przedwyborcze .

chce zamknąć temat likwidacji do wrześniowych wyborów. Część zgromadzonych tam pieniędzy mogłaby posłużyć kłopotliwą dla budżetu “piątkę Kaczyńskiego” – pisze “Gazeta Wyborcza”.

Chodzi o 40 mld zł, które według planów mają trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej. To dokładnie tyle, ile ma kosztować nowy program socjalny Kaczyńskiego.

W założonym w 1999 roku Funduszu, już zgormadzone zostało 42 mld zł. w założeniu mają posłużyć pokryć niedobory w systemie emerytalnym, kiedy demografia spowoduje zmianę stosunku aktywnych zawodowo do osób w wieku nieproduktywnym.

Jak wskazuje “Wyborcza” zasilony dodatkowymi funduszami, z pieniędzy z OFE, mogłoby rozwiązać problem finansowy obietnic .

Plan rządu polega na tym, aby ze 160 mld zł zgromadzonych przez Polaków w Otwartych Funduszach Emerytalnych rozbić. 25 proc. tej kwoty trafić miałoby do Funduszu, a pozostałe 75 proc. na emerytalne konta obywateli.

O tym pomyśle na OFE premier Mateusz mówił już trzy lata temu. Do tej pory jednak nie podjęte zostały w tym kierunki żadne działania. – Pracujemy nad koncepcją, którą chcemy przedstawić w najbliższych miesiącach – zapowiedział premier.

Źródło: money.pl

Komentarze

Jak oceniasz ten artykuł ?