Strona główna Media O niezależności ekspertów TVP

O niezależności ekspertów TVP

21
0

O niezależności ekspertów TVP

Dziennikarz – to słowo w obecnych czasach, jeśli chodzi o rynek Polski, straciło na znaczeniu. Kiedyś jeden z zawodów tak zwanego zaufania społecznego, dziś – wydmuszka. Jako były dziennikarz postanowiłem zabrać się za pewien temat, który nie daje mi spokoju od dłuższego czasu. Widząc   wystąpienia czy to braci Karnowskich, czy Sakiewicza w TVP, czy to pana Czabańskiego, z Rady Mediów Narodowych (popularnej Ramonki) którzy tak bardzo podkreślają swoją niezależność, wytykając innym stacjom stronniczość – interesując się i będąc nadal sercem w mediach poczułem, że muszę się odnieść do sytuacji, ponieważ jako swego czasu dość ideowy dziennikarz (czyli chcący być poza jakimikolwiek naciskami, chcący być jak najbardziej obiektywnym) a  dziś wykonujący inny zawód, ale nadal śledzący media i politykę, która jest moją pasją, skala przekłamań, manipulacji i wypierania przeraża mnie. Nie będzie to prosty artykuł, trudno mi było zaprojektować, jak ma on wyglądać, żeby czytelnik nie pogubił się w nim, ponieważ ogrom nazw miesza się ze sobą tworząc kocioł kurzu absurdu. Przeszukując różne źródła do napisania tego artykułu, również miałem takie odczucie, że wszystko się miesza, ale w pewnym momencie wszystko zaczęło składać się w jedną całość i jeśli będziecie uważnie czytać, również w pewnym momencie dostrzeżecie punkty wspólne, które zaczną się przecinać. Starałem się poukładać na zasadzie – od ogółu do szczegółu. Wszystkie informacje są do znalezienia w Internecie, osobno nie robią wrażenia i wielu z was powie – ok, wiedziałem o tym – ale gdy połączy się kropki, sytuacja zaczyna wyglądać co najmniej niesmacznie, dlatego będę cytował również za Wikipedią, która w łatwy sposób wprowadza w pewne tematy.

Słowo klucz: SKOK – nie będę opisywał całej historii SKOK-ów, zapraszam do lektury na wikipedii, w artykule będę często używał tej spółki, wielu nie kojarzy, o co do końca chodzi ze SKOK-ami, więc polecam przeczytać choć krótki artykuł o jego historii.

– „została utworzona 18 stycznia 1995 przez osoby należące do partii politycznej Porozumienie Centrum (PC), jej głównym udziałowcem została Fundacja Prasowa „Solidarność” (FPS), utworzona przez Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników z PC (mniejszościowym udziałowcem była Barbara Czabańska, była żona Krzysztofa Czabańskiego oraz Jarosław Kaczyński” (…) „W 2001 Fundacja Prasowa „Solidarność” (FPS) sprzedała wszystkie udziały w Spółce na rzecz Fundacji Nowe Państwo, założonej przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Krzysztofa Czabańskiego, a także samą FPS, Srebrną sp. z o.o. i stworzoną na jej bazie spółkę -Media.” (za wikipedia.pl).

jest udziałowcem Słowo Niezależne – wydawca niezalezna.pl, Forum S.A – czyli  wydawcy Gazety Polskiej, Geranium, które przejęło Forum S.A (warto wspomnieć, iż na czele Geranium jak to pisano w wielu mediach stoi „drugi kierowca Kaczyńskiego).

Właścicielem Srebrnej jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego

Karnowscy – jako bezstronni eksperci, publikują  m.in takie książki jak „ Lech Kaczyński – portret”, „ O dwóch takich, alfabet Kaczyńskich – wywiad”, czyli jak widać, związani są z jednym środowiskiem. Również napisali książkę „Niepokorny” – wywiad z Bronisławem Wildsteinem,  który również związany jest z Gazetą Polską.

Frataria – właściciel wPolityce oraz wSieci (wPolityce w 2019 roku w raporcie z Oxfordu został umiejscowiony na 4. miejscu jeżeli chodzi o tzw. „junk newsy” – czyli wprowadzające w błąd).

  Udziałowcami we Fratari są:

– spółka Apella S.A – wcześniej Skok Holding
I- Instytut Naukowy G. Bierecki – Bierecki to  senator z ramienia PiS
–  Jacek

Pochylmy się tu nad Panem Biereckim –  był Prezesem spółki SKOK Holding S.à.r.l. założonej w 2007 w Luksemburgu , która przejmowała większość zysków należnych Kasie Krajowej (za wikipedia.pl) W 2010 roku SKOK Holding S.a.r.l wspólnikiem firmy Geotermia Toruń – do której większość udziałów należy do Lux Veritatis. W 2013 roku Lux Veriatis otrzymuje od SKOKU promese kredytową na 15 mln złotych, aby być na multipleksie. Bierecki startując w wyborach parlamentarnych wspierany był przez PiS. Wsparty zostaje również przez „Czas Stefczyka” – gazetkę SKOK-u, której wydawcą jest MediaSKOK.

W 2016 roku zostaje założona spółka Syssita przez Michała Karnowskiego i Grzegorza Biereckiego. „Serwis wyborcza.pl ujawnił, że Michał członek zarządu spółki Fratria, która jest wydawcą m.in. tygodnika “wSieci” i serwisu wPolityce.pl i senator PiS Grzegorz Bierecki uruchomili firmę producencką Syssitia. Środowisko dziennikarskie uważa to za naganne, ale sam nie widzi w tym żadnego problemu.” (…) „Czy celem powołania tej spółki 15 grudnia zeszłego roku były plany produkowania przez nią filmów i audycji telewizji kierowanej przez Jacka Kurskiego? – pytał w rozmowie z serwisem Nowy Polski Show Jerzy Targalski, były wiceprezes Polskiego Radia.”

Do Holdingu SKOK należy również:

– operator sieci „ W naszej rodzinie” – powiązana organizacyjnie, że SKOK Holding s.a.r.l (Prezesem był Bierecki), ponadto powiązania z fundacją Lux Veritatis założoną przez Jana Króla i Tadeusza Rydzyka.
Spółdzielczy Instytut Naukowy (SIN)- założony przez Grzegorza Biereckiego, Jarosława Biereckiego i Adama Jedlińskiego. Wchodząc na stronę internetową SIN-u możemy znaleźć link przekierowujący na stronę https://www.wsieciprawdy.pl/

Tomasz Sakiewicz – „niezalezny ekspert” – redaktor naczelny Gazety Polskiej I Gazety Polskiej Codziennie.   „Ze Srebrną, inną spółką kontrolowaną przez PiS, środowisko Sakiewicza łączy pożyczka w wysokości 180 tys., jaką zaciągnął u niej wydawca “GPC”. finansowo ma się bardzo dobrze i właśnie dlatego co rusz inwestuje w kolejne medialne przedsięwzięcia. Weszła na przykład do przynoszącego straty Słowa Niezależnego, czyli właściciela portalu Niezalezna.pl.” (za natemat.pl). Należy dodać, iż ojcem chrzestnym jego dziecka jest Antoni Macierewicz.

Katarzyna Gójska – zastępca redaktora naczelnego Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie ( czyli Sakiewicza). Jest żoną Michała Rachonia, dziennikarza TVP, który w 2002 roku był działaczem PiS-u. W 2004 roku prowadził kampanie Anny Fotygi. Około 2012 roku wystąpił z PiS i zaczął współpracę z GP I GPC. W 2016 roku otrzymał  od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nagrodę Wolności Słowa. Prezes Stowarzyszenia -Krzysztof Skowroński, który w 2012 roku pełniąc tę funkcję prowadził 2 partyjne konferencje PiS – co spotkało się z krytyką. Wyborcza w czerwcu 2013 roku podaje informację, że założone przez niego Radio Wnet otrzymało od PiS 140 tysięcy złotych. Radio Wnet założył m.in wraz z Katarzyną Adamiak-Sroczyńską, która w 2015 roku była rzecznikiem prasowym Andrzeja Dudy.

Maciej Łopinski – aktualnie pełniący obowiązki Prezesa TVP. Był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP od 2005 roku, od 2007 roku stał na czele Gabinetu Prezydenta RP. W 2011 roku był kandydatem PiS w wyborach parlamentarnych. Był Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

MediaSkok zajmowało się reklamą i marketingiem SKOK-ów, Prezesem Zarządu Spółki był Romuald Orzeł w latach 2005 – 2009 .  21 grudnia 2009 roku w radiu TOK FM przyznaje się do znajomości z Łopińskim. Apella S.A, czyli jeden z udziałowców Fratarti to właśnie wcześniejsze MediaSkok. W skrócie do SKOK należy Frataria, czyli wydawca wSieci, Frondy, wPolityce, wGospodarce, wSieci. Łopiński Jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej PZU, w skład której zostałą powołana m.in Małgorzata Sadurska ( w czerwcu 2016), która w latach 2015 – 2017 pełniła funkcję Szefa Kancelarii Prezydenta. W skład Rady Nadzorczej PZU wchodzi również Beata Kozłowska-Chyła, członkini Rady Nadzorczej TVP. PZU jest akcjonariuszem między innymi Alior Bank, (32%) który przejął m.in. SKOK Jaworzno. „SKOK-u Jaworzno nikt nie chciał przejąć. Interesowały się nim różne podmioty, w tym Bank Pocztowy, ale nic z tego nie wyszło. SKOK znajdował się w zarządzie komisarycznym. Na inwestycję w podupadłą Kasę zdecydował się w końcu Alior Bank – z silnym akcjonariatem Skarbu Państwa. Przypomnijmy, twórcą SKOK-ów jest silnie powiązany z PiS senator Grzegorz Bierecki. Gdyby nie akcjonariat Skarbu Państwa, żaden komercyjny bank nie wziąłby na siebie zobowiązań z takiego “gorącego kartofla”. (za InnPoland).

Janina Goss – członkini zarządu Srebrna, jak można przeczytać w Internecie, przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego. W 2016 roku weszła w skład Rady Nadzorczej BOŚ, od 2017 rw PGE.

„Większościowy pakiet akcji BOŚ Banku należy pośrednio do Skarbu Państwa, poprzez państwowe instytucje. Około 58 proc. udziałów ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 5,5 proc. ma Dyrekcja Lasów Państwowych, a kolejne 8,5 proc. należy do jednego z funduszy PFR.” (…) „Wojciech Kujda to syn Kazimierza Kujdy, do niedawna szefa NFOŚiGW, wieloletniego prezesa spółki Srebrna, a zarazem jednego z najbliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.” Kazimierz Kujda, który zasiadał w zarządzie spółki Słowo Niezależne,  czyli wydawcy niezależna.pl.

Krzysztof Czabański – od 2016 roku przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Współpracował z Uważam Rze oraz wSieci. W 2011  i 2015 roku kandydował z PiS w wyborach do Sejmu. Członek Rady Nadzorczej Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego ( głównego udziałowca Srebrnej).

 

Autor: jamaicaknight

Komentarze