Strona główna Ciekawostki “New York Times” o “Klerze”: film uznany przez konserwatystów za “szmirę” wypełnił...

“New York Times” o “Klerze”: film uznany przez konserwatystów za “szmirę” wypełnił kina w katolickiej Polsce

8

Sława “Kleru”, który po zaledwie 10 dniach wyświetlania obejrzało w kraju ponad 2,5 mln widzów, dotarła już za Ocean. “Film o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele kontrowersyjnym hitem w Polsce” – pisze o filmie Smarzowskiego “New York Times”.

– “New York Times” poświęcił artykuł sukcesowi filmu “Kler”

– “Popularność filmu jest niespodzianką, biorąc pod uwagę, że jest w większości katolickim krajem, a prawie 40 proc. populacji co tydzień uczęszcza na mszę” – podkreśla dziennik

– “Film jest adresowany do katolików. Mam nadzieję, że wychodząc z kina zdadzą sobie sprawę, że są współodpowiedzialni za to, co zobaczyli na ekranie” – komentuje dla “NYT” reżyser Wojciech Smarzowski

– Dzieło, które w Polsce obejrzało do tej pory 2,5 mln widzów, trafi także do kin za granicą, m.in. w Niemczech czy w Skandynawii

Film “Kler” otwiera scena libacji alkoholowej z udziałem trzech księży, którą przerywa wezwanie jednego z nich – ledwo trzymającego się na nogach – do udzielenia sakramentu ostatniego namaszczenia. “To nie brzmi jak fabuła przeboju kinowego – zwłaszcza zawierającego sporą dozę komedii – ale »Kler» jest w Polsce ogromnym hitem” – pisze “NYT”, wspominając, że niektóre z kin wyświetlają dziennie ponad 20 seansów.

“Popularność filmu jest pewną niespodzianką, biorąc pod uwagę, że jest w większości katolickim krajem, a prawie 40 proc. populacji co tydzień uczęszcza na mszę. Rządząca prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość promuje obraz Polski opartej na chrześcijańskich wartościach, a niektórzy jej członkowie atakowali film” – streszcza zamieszanie wokół “Kleru” dziennik. “NYT” wspomina także o innych kontrowersjach, m.in. nieprzyznaniu filmowi nagrody Złotego Klakiera na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (mimo, że był najdłużej oklaskiwanym) czy słowach Jacka Kurskiego, który nazwał “Kler” “szmirą” i “tandetną prowokacją”.

“New York Times” poprosił także o komentarz samego reżysera. Smarzowski stwierdził, że zdecydował się nakręcić “Kler” w reakcji na ogromne wpływy Kościoła katolickiego w Polsce, a także zamiatanie pod dywan problemu pedofilii wśród księży. – Film jest adresowany do katolików. Mam nadzieję, że wychodząc z kina zdadzą sobie sprawę, że są współodpowiedzialni za to, co zobaczyli na ekranie – cytuje jego słowa “NYT”.

Smarzowski zaznaczył także, że nie przejmuje się krytyką rządu i mediów publicznych, ponieważ “oni przeminą, a film pozostanie”. Zaznaczył również, że spotkał się z wieloma pozytywnymi reakcjami ze strony księży, którzy pytają go o szanse na nakręcenie kontynuacji. “Wiedzą, że instytucja Kościoła potrzebuje naprawy i chcą mi powiedzieć o dalszych nadużyciach. Otrzymuję z ich strony dużo dobrej energii” – podkreśla Smarzowski.

Przypomnijmy, że “Kler” po zaledwie 10 dniach wyświetlania został liderem tegorocznego box office’u. Film obejrzało dotychczas 2,5 mln widzów. Dzieło ma szanse na sporą widownię i jeszcze większe zarobki za granicą. Planowane są bowiem seanse m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii (gdzie pokazy cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem), Norwegii, Szwecji i na Islandii.

Polska premiera filmu miała miejsce 28 września. Duże kina w całym kraju zaplanowały po kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt seansów dziennie.

Wojciech Smarzowski w “Rezerwacji”: ja nie atakuję wiary, opowiadam tylko o instytucji

 

Źródło: New York Times

Komentarze