Strona główna Media Najważniejsze liczby z taśm Kaczyńskiego.

Najważniejsze liczby z taśm Kaczyńskiego.

5

Najważniejsze liczby z taśm Kaczyńskiego.

We wtorek w “GW” został opublikowany stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Oto najważniejsze liczby, które padają w artykule:

300 milionów euro (około 1,3 mld złotych) – tyle miał wynieść koszt całej inwestycji. Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez Bank Pekao.

Jak wynika z wizualizacji ujawnionej już wcześniej przez “GW” budynek miał mieć 49 pięter i powierzchnię przekraczającej 100 tysięcy metrów kwadratowych. Na dolnych piętrach miałyby znaleźć się centrum konferencyjne, nad nim – biura, a powyżej czterogwiazdkowy hotel i restauracja na najwyższym piętrze.

Około 9 milionów euro (około 39 mln złotych) – tyle miało wynosić całkowite wynagrodzenie Geralda Birgfellnera po wybudowaniu “Dwóch wież”. To 3 procent wartości inwestycji

15,5 miliona euro (około 66,5 mln złotych) – koszt przygotowania inwestycji przez firmy Birgfellnera. Na ich sfinansowanie zgodził się Bank Pekao.

190 – tyle metrów miały mierzyć dwa wieżowce.

16 – tyle razy od maja 2017 roku Birgfellner pojawiał się w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, aby rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim o projekcie.

14 – przez tyle miesięcy Birgfellner pracował dla spółki Srebrna.

30 procent – tyle dochodów z rocznego najmu biurowca miała otrzymywać Fundacja Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Jej siedziba miała mieścić się w biurowcu. Od 2012 roku Instytut jest większościowym udziałowcem Srebrnej.

W Instytucie, którego siedziba mieście się obecnie na warszawskim Żoliborzu znajduje się Izba Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu nie zajmuje się ona – wbrew nazwie – tylko działalnością muzealną, ale jest “to również ważny ośrodek myśli intelektualnej, forum wymiany opinii, poglądów i idei, a także prezentacji szeroko rozumianej twórczości nawiązującej do osoby i dorobku Lecha Kaczyńskiego”.

Komentarze