Strona główna Ciekawostki Morawiecki dał redemptorystom kolejne 3 mln zł na park !

Morawiecki dał redemptorystom kolejne 3 mln zł na park !

8

Morawiecki dał redemptorystom kolejne 3 mln zł na park !

Premier Mateusz przyznał kolejne 3 mln zł na Park Pamięci Narodowej, który w Toruniu ma zamiar utworzyć ojciec i jego współbracia. Zarządzenia szefa rządu w tej sprawie nie ma na stronie Monitora Polskiego, ale na wzmiankę o nim przypadkowo trafił czytelnik Onetu.

  • Premier w październiku przyznał na park 5 mln zł z rezerwy budżetowej
  • Teraz okazuje się, że w maju przyznał kolejne 3 mln zł, również z rezerwy budżetowej
  • Jak uważa czytelnik Onetu, który wykrył wzmiankę o tej kwocie, kupuje sobie w ten sposób poparcie ojca Rydzyka przed wyborami

O poprzednim, wynoszącym 5 mln zł wsparciu premiera dla tego parku, informowaliśmy kilka dni temu za portalem Oko.press. Odkrył on, że już w październiku zeszłego roku wydał zarządzenie w tej sprawie, jednak opinia publiczna nie została o nim poinformowana.

Jego pełna nazwa to Zarządzenie Nr 176 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 października 2018 r. w sprawie przyznania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych, z przeznaczeniem dla Fundacji Lux Veritatis na dofinansowanie realizacji zadania publicznego pn. “Park Pamięci Narodowej”.

5 mln zł najwyraźniej jednak nie wystarczało na park fundacji założonej przez ojca Rydzyka. Mimo przyznania tych środków redemptoryści aplikowali bowiem o dofinansowanie z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 na ten sam park. Swój wniosek zatytułowali “Budowa Parku Pamięci działaniem na rzecz polskiej nauki”. Chcieli przekonać osoby przyznające , że ich park pomoże polskiej nauce.

“Będzie to piękne”

Tadeusz zapowiedział powstanie Parku Pamięci w listopadzie 2017 r. Miał on być gotowy na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i upamiętniać zasłużone dla narodu osoby. Nie powstał.

Od tego czasu pomysł na park ewoluował w stronę pokazywania bohaterstwa Polaków ratujących Żydów. akurat chciał wydawać na ten cel .

W 2018 r., podczas urodzin Radia Maryja, ojciec Rydzyk powiedział o tym projekcie: – Będzie to piękne. Tam będą nazwiska tych, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Mamy około 40 tys. takich nazwisk. Instytut pracuje cały czas. Kilkanaście osób bada te wszystkie sprawy. Trzeba to robić czy nie? Przecież Polacy to nie są antysemici, prawda? Tak nam chcą wmówić.

Idą , rząd hojny dla Rydzyka

Po naszym tekście o dofinansowaniu parku zgłosił się do nas Jerzy Rudzki, który przeglądając rządowe dokumenty zauważył, że wzmianka o kolejnym dofinansowaniu na park znalazła się w dokumencie zatytułowanym “Informacja o wykorzystaniu ogólnej rezerwy budżetowej na dzień 31 maja 2019 r.”. Widnieje przy niej kwota 3 mln zł.

Chodzi o Zarządzenie Nr 53 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 maja 2019 r. w sprawie przyznania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych, z przeznaczeniem dla Fundacji “Lux Veritatis” na dofinansowanie realizacji zadania publicznego pn. Park Pamięci Narodowej” – etap II.

“To kupowanie przychylności i poparcia wyborców za pieniądze wszystkich obywateli, nie tylko zafascynowanych działalnością T. Rydzyka” – uważa Jerzy Rudzki, nazywając sprawę wprost: skandal.

Onet wysłał wczoraj e-maila z pytaniem do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dlaczego treści zarządzenia w sprawie 3 mln zł nie można znaleźć ani na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych, ani na stronie Monitora Polskiego. Na odpowiedź wciąż czekamy.

Komentarze

Jak oceniasz ten artykuł ?