Strona główna Polityka Kolejna porażka do elektronicznego głosowania

Kolejna porażka do elektronicznego głosowania

13

Kolejna porażka do elektronicznego głosowania

Jak informuje TVP3 Kielce, każdy z kieleckich samorządowców otrzymał specjalny tablet, który pozwala na uczestnictwo w głosowaniach i zabieranie głosu podczas pierwszych zdalnych obrad. Radni mieli zostać przeszkoleni, ale zanim doszło do szkolenia, doszło do incydentów związanych z przekazanymi im tabletami…

Widzieli nawzajem swoje hasła

Podczas próbnego głosowania każdy z radnych mógł zapoznać się z hasłem i loginem innych uprawnionych do głosowania. Radny Marcin Stępniewski zauważył, że problem ujawnienia danych dotyczy też “e-maili urzędowych, na które mają logować się samorządowcy“.

Pomyślicie pewnie — ale jak to możliwe? do głosowania miała błąd w formularzu logowania? To możliwe… Ale nie wyjaśnia “widoczności” haseł do innych kont, np. do e-maili. Materiał 3 Kielce tego nie precyzuje, ale nasz informator rzuca więcej światła na “tło” incydentu:

[Oni] uruchomili wszystkie tablety na 1 koncie Google (z resztą niezgodnie z regulaminem Google). Google zapamiętało hasła i wyświetliło (podpowiadało — dop. red.) wszystkim hasła wszystkich radnych. Czy były również hasła do innych kont niezwiązanych z esesją (!!!)? np. do kont email, bankowych, portali aukcyjnych itp. itd.? Co jeśli radni pozmieniali sobie standardowe hasło na swoje a inni to zobaczyli? Ewidentnie brak procedur / nadzoru nad wdrożeniem. Dalej: CO Z INNYMI SAMORZĄDAMI używającymi “esesja.pl”?

A więc radni, niczym setki biednych studentów, którzy co roku są hackowani, skorzystali z …grupowego maila. A raczej nie radni, a firma Infover, która dostarczyła im tablety do głosowania skonfigurowane do pracy oprogramowaniem esesja.pl, autorstwa innej firmy MWC Sp. z o.o. Ze względu na konfigurację w oparciu o jedno i to samo konto Google, wszystkie tablety zapamiętywały wszystkie wprowadzane na nich hasła (także te do innych kont niż system do głosowania), w googlowym, chmurowym managerze haseł. A potem te hasła podpowiadały na każdym urządzeniu. Podstawowy błąd…

Kolejna porażka do elektronicznego głosowania

Co gorsza — o czym pewnie wciąż część radnych nie wie — każdy z nich mógł wyeksportować hasła wszystkich pozostałych — nawet te prywatne (!!!) — o ile jakiś z samorządowców skorzystał z “służbowego” tabletu do prywatnych celów.

W kontekście powyższego, trochę kuriozalnie brzmi wypowiedź rzecznika prezydenta Kielc, Tomasza Porębskiego, który całą sprawę dla 3 Kielce skomentował tak:

To konto testowe jest założone na sam początek. Natomiast wszystkie kolejne ruchy będą wykonywane po zakończeniu dzisiejszego szkolenia tak, żeby wszelkie dane, wszelkie hasła były tylko i wyłącznie indywidualne.

Za późno! Takie tłumaczenie miałoby sens, gdyby każdy z radnych został ostrzeżony, że jego hasła będą mogli poznać pozostali radni.

To może być zdecydowanie poważniejszy problem…

Stawiamy scyzoryki przeciw siekierom, że część z radnych wprowadziła na tabletach hasła, których używają w innych miejscach. Gdyby któryś z radnych miał eksport tego zbioru (można go zrobić klikając tutaj), to z chęcią tę naszą hipotezę zweryfikujemy 🙂 Adres formularza do kontaktu jest tutaj, a my gwarantujemy anonimowość.

Wiedza o tym, jakie hasło ma przeciwnik polityczny, może być niesamowicie cenna. I nie chodzi tylko o oddanie głosu za kogoś z jego konta. Jeśli radny używał tego samego hasła w innym miejscu, możliwe staje się wejście na jego skrzynkę e-mailową i szantażyk…

Warto też zwrócić uwagę, że jeśli to nie samorządowcy konfigurują sobie tablety, to firma, która im je przygotowuje (jej pracownicy) znają hasła i mogą “podglądać” cyfrowy ślad radnych. Warto uwzględnić to w swoim modelu ryzyka…

Brawa należą się przewodniczącemu Rady Miasta, Kamilowi Suchańskiemu, który w związku z wdrożeniem tabletów, asekuracyjnie przełożył obrady o tydzień, z 16 na na 23 kwietnia — tu cytat — “wziąłem pod uwagę to, że mogą zaistnieć pewne rzeczy, których nie przewidzimy, które będą wynikać z jakichś zaniedbań”.

Dodatkowe wyjaśnienia od Tomasza Porębskiego, rzecznika prezydenta Kielc:

Niestety, zacytowana moja wypowiedź została wyrwana z szerszego kontekstu – jak to często bywa w telewizyjnych materiałach (oczywiście niekiedy z uwagi na ich specyfikę i ograniczony czas antenowy) – dlatego nie oddaje pełnego przekazu. Pamiętajmy również, że wypowiedź była nagrywana przed rozpoczęciem szkolenia w dniu wczorajszym oraz odpowiedzią dostawcy sprzętu i oprogramowania na pismo UM Kielce z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Pan Tomasz podzielił się także z nami pismem od firmy Infover, która dostarczyła radnym “testowo skonfigurowane” tablety

Kolejna porażka do elektronicznego głosowania

Źródło: Niebezpiecznik.pl

Komentarze