Strona główna Prawo Kierowcy, uwaga na polisy 30-dniowe. To prosta droga do kłopotów i milionowej...

Kierowcy, uwaga na polisy 30-dniowe. To prosta droga do kłopotów i milionowej kary

7

Kierowcy, uwaga na polisy 30-dniowe. To prosta droga do kłopotów i milionowej kary

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ostrzega przed krótkoterminowymi polisami OC. Agenci niektórych firm oferowali takie umowy niezgodnie prawem, narażając właścicieli aut na windykację całorocznej składki przez ubezpieczyciela, albo karę od UFG za brak obowiązkowej polisy.

UFG i KNF prześwietliły sprzedaż 30-dniowych polis OC, które przeznaczone są wyłącznie dla komisów samochodowych, czyli podmiotów prowadzących działalność pośrednictwa w kupnie i sprzedaży pojazdów. Efekt?

Okazało się, że w minionym roku agenci niektórych firm ubezpieczeniowych zaczęli oferować je m.in. właścicielom aut z dużą liczbą wypadków na koncie, zastępując roczne ubezpieczenie OC dwunastoma miesięcznymi umowami, kusząc tym samym pozorną oszczędnością.

Jak wyjaśnia UFG mechanizm był prosty – przy zakupie krótkoterminowej polisy towarzystwa stosują uproszczoną ocenę ryzyka i kalkulację składki, w której nie biorą pod uwagę historii szkodowości danego i w efekcie znaczącej zwyżki składki przy dużej liczbie wypadków.

Pozorna korzyść wpędzała kierowców w tarapaty. Osobom, które zdecydowały się na 30-dniową polisę, ale nie prowadziły działalności pośrednictwa sprzedaży aut groziła – w najlepszym wypadku windykacja całorocznej składki przez ubezpieczyciela. W najgorszym wypadku UFG karał za brak obowiązkowej polisy i dodatkowo obciążał kierowcę regresem (w przypadku szkody). Rekordzista ma do zapłacenia ponad 4 mln zł.

Przepisy jednoznacznie wskazują, że krótkoterminowe ubezpieczenie OC można zawrzeć wyłącznie prowadząc działalność pośrednictwa w kupnie i sprzedaży pojazdów.

– I to tylko w odniesieniu do tych pojazdów, które przeznaczone są do kupna lub sprzedaży, o czym wyraźnie mówi art. 27 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK – podkreśla Iwona Kaja, radca prawny, kierownik Samodzielnego Wydziału Prawnego UFG . – Na pewno nie jest to polisa dla tych, którzy posiadają odpowiedni wpis PKD, ale korzystają z posiadanych aut dla potrzeb własnych – dodaje.

Jeszcze w 2017 roku sprawie 30-dniowych polis zaczęły przyglądać się KNF i UFG. Ubezpieczyciele zostali wezwani do przekazania szczegółowych informacji o sprzedanych umowach. KNF przeprowadził także dwie bezpośrednie kontrole sprawdzające poprawność zawierania krótkoterminowych polis. Już stwierdzono naruszenie przepisów.

Komentarze