Strona główna Finanse Już za 2 miesiące. Rząd podniesie ZUS do najwyższego poziomu w historii

Już za 2 miesiące. Rząd podniesie ZUS do najwyższego poziomu w historii

24
0

Już za 2 miesiące. Rząd podniesie ZUS do najwyższego poziomu w historii

ZUS dla samozatrudnionych zostanie podniesiony do najwyższego poziomu w historii. To już za 2 miesiące, czyli rok 2021 i najwyższa składka w historii. Jak pisaliśmy wcześniej, nawet 80 proc. samozatrudnionych dostanie mocnego strzała.

ZUS wzrośnie do prawie 1 500 zł miesięcznie. Nie ma znaczenia, czy zarabiasz, czy nie ZUS będzie musiał zapłacić każdy.

Niestety wiele osób, zastanawia się, jak sytuacja pogorszy się w następnych latach, jeżeli już w 2021 r. miesięczna ryczałtowa opłata wyniesie prawie 1 500 zł.

Mimo to, że mamy kryzys, z którym nigdy nie mieliśmy do czynienia, rząd znowu zamierza podnieść miesięczną opłatę dla małych firm.

ZUS 1 500 zł miesięcznie od 2021 r.

Jeżeli tak dalej pójdzie, to za rok ZUS może wynieść prawie 1 600 zł, a za dwa lata nawet 1 750 zł.

Teraz trzeba się zastanowić. Jak ludzie to wytrzymają, w kraju, w którym minimalna pensja wynosi 1 950 zł na rękę, a jak ktoś zarabia 2 500 zł miesięcznie, to się cieszy.

Mimo to, że rząd wprowadził ulgę dla samozatrudnionych, która nazywa się mały ZUS plus, to na nowej uldze, zyskuje realnie tylko około 200 tys. osób.

Jednocześnie dla kontrastu przypominam, że w UK kwota wolna od podatku to 62 000 zł rocznie a kwota wolna od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, to 45 000 zł — kwoty wolne każdego roku rosną.

Zaskakujące jest, gdy kwota wolna od ZUS i podatku w UK rośnie, czyli każdego roku, teoretycznie płaci się, mniej podatków, to w Polsce miesięczny składka rośnie każdego roku, a kwota wolna od podatku prawie nie istnieje, czyli płaci się większy ZUS i większy podatek.

Na sam koniec, po raz następny zadam pytanie — w jaki sposób Polacy mają konkurować z Niemcami lub Brytyjczykami — jeżeli w Polsce mamy takie spartańskie warunki? Duża ulga dla samozatrudnionych, jak to działa i ile zapłacę?

Gdyby przełożyć polskie warunki na Niemca lub Brytyjczyka, to ich rządy musiałyby ustalić tamtejszy ZUS na poziomie 1 000 euro dla Niemca i 1 000 funtów miesięcznie dla Brytyjczyka — gdyby to się stało, wierzę, że 70 proc. osób samozatrudnionych w tych krajach musiałoby zamknąć działalności.

Komentarze