Strona główna Ciekawostki Historia odkrycia największego skarbu złotych rzymskich monet w Holandii

Historia odkrycia największego skarbu złotych rzymskich monet w Holandii

56
Historia odkrycia największego skarbu złotych rzymskich monet w Holandii

Poznajcie historię niesamowitego „złotego strzału” poszukiwaczy z Holandii, którzy odkryli największy skarb rzymskich solidów znany pod nazwą „Lienden Gold”. Najciekawsze jest to że monety ze skarbu znaleźli różni poszukiwacze w przeciągu kilku lat… w sumie aż 42 złote rzymskie monety!

Miejsce odkrycia skarbu to sad wznoszący się na pagórku. Pierwsze 8 sztuk złotych monet znaleziono tam już w 2012 roku, na kolejne 34 trzeba było poczekać aż do 2016 roku. To właśnie historię tego drugiego odkrycia przybliżę wam lepiej.

Znalazł je detektorysta Mark Volleber, który tamtego lata poszukiwał miejsca wolnego od upraw nadające się do poszukiwań. Nie było to jednak łatwe w tamtym okresie. Po wielu godzinach namierzył bardzo obiecująco wyglądające wzgórze z sadem, sprawdził historię terenu w telefonie i obszar wydał się mu jeszcze bardziej interesujący. Postanowił więc zapytać właściciela o pozwolenie na kopanie, zlokalizował go, zapytał i takowe oczywiście otrzymał.

Pierwsza godzina poszukiwań minęła bez żadnych efektów, hobbysta poszedł więc w inną część tego samego sadu. Decyzja ta okazała się bardzo dobra, już po pierwszych dwóch machnięciach cewką nad ziemią dostał dobry sygnał. W dołku były 2 rzymskie monety wykonane z brązu. Jak dodaje odkrywca jego pierwszą myślą było – „To jest właściwe miejsce”. Kolejny sygnał, wychodzi bryłka ziemi z czymś jak by złota monetą w środku… każdemu doświadczonemu poszukiwaczowi jednak od razu na myśl przychodzą współczesne monety, które czasami dobrze je udają. Oczyścił ją więc i jego oczom ukazała się złota rzymska moneta, sekunda później – jest ich aż 2 nie jedna! 
Wziął więc wykrywacz i sprawdza dalej pobliski teren, podobny sygnał jak wcześniej a w ziemi już 3 złota moneta. Po godzinie poszukiwań Mark miał już 18 złotych rzymskich monet! Wrócił więc do auta nie wierząc w to co się wcześniej wydarzyło.

Historia odkrycia największego skarbu złotych rzymskich monet w Holandii

Po lewej monety odkryte przez Marka a po prawej skarb już w całej okazałości.

Po kilku tygodniach powiadomił swojego lokalnego archeologa za pośrednictwem portalu PAN (Portable Antiquities of the Netherlands) o odkryciu jakie dokonał i razem z nim wrócili na miejsce. Znaleźli jeszcze kolejne 16 sztuk złotych rzymskich solidów!

Historia odkrycia największego skarbu złotych rzymskich monet w Holandii

Badania na miejscu odkrycia skarby wraz z archeologami z Muzeum Valkhof w Nijmegen.

Mark dopiero od archeologa dowiedział się że w tym samym miejscu już w 2012 roku dwóch innych poszukiwaczy Cees-jan van de pol oraz Dirk van Ommeren znalazło tam wcześniej 8 złotych rzymskich monet. Dodam że po tej historii poznali się wspólnie i są teraz dobrymi przyjaciółmi. Dla zainteresowanych poszukiwacze posługiwali się detektorem XP Deus. Odkrycie tych trzech poszukiwaczy jest obecnie największym skarbem rzymskich złotych monet znalezionym w ogóle w Holandii.

Historia odkrycia największego skarbu złotych rzymskich monet w Holandii

Wszyscy trzej odkrywcy największego skarby złotych rzymskich monet w Holandii.

Jako że najmłodsza moneta należała do cesarza Waleriusza Majoriana, który władał pomiędzy rokiem 457 a 461, zakłada się że skarb musiał zostać ukryty krótko po 460 roku.
Cesarze których monety znaleziono w tym skarbie to:
5 sztuk – Walentynian II 375-392
10 sztuk – Honoriusz 398-423
12 sztuk – Konstantyn III 407-411
1 sztuka – Jowin 411-413
1 sztuka – Jan 423-425
8 sztuk – Walentynian III 425-455
3 sztuki – Valentinian II / III
1 sztuka – Majorian 457-461

Historia odkrycia największego skarbu złotych rzymskich monet w Holandii

Złoty rzymski solid Waleriusz Majorian (457-461).

 

Źródło: Zwiadowca Historii
Komentarze

Jak oceniasz ten artykuł ?