Strona główna Ciekawostki Dlaczego w TVP jest embargo informacyjne na Konfederację? Czy dlatego, że przez...

Dlaczego w TVP jest embargo informacyjne na Konfederację? Czy dlatego, że przez nich PiS może utracić większość?

201

Dlaczego w TVP jest embargo informacyjne na Konfederację? Czy dlatego, że przez nich PiS może utracić większość?

Wydaje się być pewne, że PiS wygra najbliższe wybory. Będzie to uzależnione nie tylko od wyniku Koalicji Obywatelskiej, ale przede wszystkim od rezultatu jaki uzyska Konfederacja. Jeśli partia Korwina, Brauna i Winnickiego przekroczy próg 5 proc. i wejdzie do parlamentu, to szanse na przejęcie większości mandatów przez PiS drastycznie spadają. Czy właśnie z tego powodu rządowa TVP organizuje embargo informacyjne w/s Konfederacji? Już nawet z wykresów sondażowych ich wymazują.

W wyborach parlamentarnych z 2015 roku Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości (tj. PiS, Solidarna Polska oraz Polska Razem) zdobył poparcie 37,58 proc. głosujących. Z kolei Platforma Obywatelska, Nowoczesna, PSL i Zjednoczona Lewica (SLD) zdobyły razem poparcie 44,37 proc. głosujących. Jakim cudem PiS zdobyło zatem większość sejmową w Sejmie?

Odpowiedzią jest to, że ówczesna Zjednoczona Lewica (SLD) nie przebiła progu właściwego dla koalicji (tj. 8 proc.) i ostatecznie nie weszła do Sejmu. Efekt był taki, że w podziale mandatów Sejmowych uczestniczyły tylko cztery ugrupowania (PiS, PO, .N i PSL) wśród, których to PiS przejął ponad 50 proc. (wszak poparcie na poziomie 37,58 proc. było większe od łącznego poparcia PO, .N i PSL, które bez Zjednoczonej Lewicy oscylowało już nieco poniżej 37 proc.).

Teoretycznie do podobnej sytuacji może dojść 13 października. Według różnych sondaży na granicy progu wejścia do Sejmu (5 proc.) znajdują się PSL oraz Konfederacja, czyli ugrupowanie stworzone przez Janusza Korwina-Mikke, Grzegorza Brauna oraz Roberta Winnickiego. Wejście obu ugrupowań do Sejmu oznaczałoby, że PiS z dużym prawdopodobieństwem musiałby pożegnać się z samodzielną większością. Wszak sam raczej nie zdobędzie więcej niż 48-50 proc. Do samodzielnych rządów wystarczyłoby już poparcie na poziomie 42-44 proc., ale do parlamentu nie może wejść wspomniana Konfederacja.

Jednym ze sposobów zmniejszania szans Koalicji na dostanie się do Sejmu może być… embargo informacyjne na temat tej partii w rządowych mediach. Dochodzi nawet do kuriozalnych sytuacji. Wiadomości TVP opublikowały sondaż Pollster dla “Super Ekspresu” wykonany w dniach 24-25 września 2019 roku, z którego wynikało, że w zbliżających się wyborach na Konfederację odda swój głos 5 proc. uprawnionych do głosowania, zaś w grupie wyborców między 18. a 24 rokiem życia ugrupowanie Korwina, Brauna i Winnickiego może liczyć na 10 proc. poparcie. Co robi redakcja Wiadomości? Kompletnie pomija sondażowe wyniki Konfederacji w prezentowanych przez siebie graficznych planszach.

Embargo informacyjne często przynosi rezultaty odwrotne od zamierzonych. Tak było w czasach, kiedy prezydent Bronisław Komorowski zeznawał w sądzie w/s afery tzw. afery marszałkowej (wówczas wszystkie główne media zdecydowały się nie relacjonować zeznań; wyłom zrobił Michał Rachoń z Republiki, który telefonem komórkowym zrobił transmisję do sieci), tak też będzie prawdopodobnie i teraz. Jacku Kurski – źle to robicie.

Źródło informacji:
> Młodzież coraz bardziej sympatyzuje z PiS? Nowy, zaskakujący sondaż (RadioZet.pl)
> Mariusz Morda (Twitter.com)
Komentarze