Strona główna Ciekawostki Cudzoziemcy też dostaną trzynastą emeryturę od PiS !

Cudzoziemcy też dostaną trzynastą emeryturę od PiS !

23

Cudzoziemcy też dostaną trzynastą emeryturę od PiS !

Jeden z punktów piątki Kaczyńskiego to “trzynastki” dla emerytów. To zabieg, który miał doładować wyborcze paliwo PiS. Walka o głosy kończy się ustawą, która prawo do 13. daje także cudzoziemcom.

Tysiąc złotych brutto dla każdego emeryta w ramach “trzynastki” to założenie nowej ustawy pisanej pod piątkę Kaczyńskiego. W roku podwójnych wyborów – do parlamentu europejskiego i polskiego – Prawo i Sprawiedliwość walczy o utrzymanie władzy.

Emeryci to silny elektorat, dlatego powołano program “Emerytura+”, w ramach którego “trzynastkę” odbiorą emeryci, renciści oraz osoby pobierające świadczenia przedemerytalne. Premier Mateusz podkreślał, że intencją rządu była “poprawa losu polskich emerytów”.

Ustawę napisano jednak tak, że z 13. skorzystają również tysiące cudzoziemców, którzy głosu w wyborach nie oddadzą. Co więcej, “trzynastki” popłyną także do osób, które nawet nie mieszkają w Polsce – m.in. do Ukraińców.

Rząd nie zapisał w ustawie wymogu posiadania polskiego obywatelstwa, ani nawet wymogu mieszkania w Polsce. – Przepisy nie uzależniają wypłaty jednorazowego świadczenia również od tego, czy osoba uprawniona pobiera świadczenie emerytalno-rentowe z innej niż polskiej instytucji – mówi “Rzeczpospolitej” Maria Kuźniar z biura prasowego ZUS.

A wymóg mieszkania w Polsce dotyczy choćby świadczenia 500+. Wypłacane jest cudzoziemcom tylko, jeśli mieszkają wraz z dziećmi w naszym kraju (obywatelstwo również nie jest konieczne).

Źródło: money.pl

Komentarze