Strona główna Państwo Cenzura Internetu według PiS !

Cenzura Internetu według PiS !

13

Cenzura Internetu według PiS !

Internetu uderza jeszcze mocniej niż dotychczas. Wczoraj wieczorem na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się niepozorny projekt zmian w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, który wprowadza zaostrzenie cenzury. Już nie tylko strony hazardowe, ale dowolne strony będą mogły być zablokowane pod byle pretekstem.

Prezes będzie uprawniony do usunięcia DOWOLNEJ domeny na podstawie własnego widzimisię – bez zgody sądu. Będzie to robił decyzją, która będzie mogła mieć rygor natychmiastowej wykonalności. (art. 32b ust. 4 pkt 1)

Usunięta domena będzie wpisana do “Rejestru domen usniętych”. będą zobowiązani do uniemożliwienia dostępu do domeny w ciągu 48 godzin poprzez “usunięcie z systemów (…) służących do zamiany nazw domen internetowych na adresy IP”. Nazwy tych domen mają przekierowywać na stronę .

Poza usunięciem domeny Prezes UOKiK będzie też mógł nakazać dowolnemu przedsiębiorcy “usunąć treści, ograniczyć dostęp lub wyłączyć interfejs internetowy” (art. 101b).

Podstawą do wydania decyzji jest stwierdzenie przez UOKiK “uprawdopodobnienia”, że przedsiębiorca stosuje praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, która powoduje “zagrożenia” dla interesów konsumentów.

Wszystko to bez sądu. Ewentualnie można się poskarżyć do sądu po fakcie i czekać kilka miesięcy na rozstrzygnięcie (w I instancji)

Przewidziano ponadto, że niektóre kompetencje Prezes będzie realizował zwracając się o pomoc do innych organów. Wymieniono tu „uprawnienie do dokonywania zakupów towarów lub usług, w razie potrzeby, z możliwością przedstawienia się jako inna osoba/ukrycia tożsamości w celu ich przetestowania – pomoc Policji w przypadkach związanych z ryzykiem zagrożenia życia lub zdrowia kontrolującego albo ujawnienia jego tożsamości”.

Do szefa ABW Prezes UOKiK będzie mógł się zwrócić o sporządzenie i wydanie dokumentów, bądź środków identyfikacji elektronicznej, które uniemożliwiają ustalenie danych identyfikujących kontrolującego. Chodzi o uzyskanie tzw. fałszywej tożsamości.

Ponadto Prezes UOKiK będzie mógł się zwrócić o pomoc do Policji w przypadku realizacji „uprawnienia do przeszukania w toku postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub postępowania klauzulowego”.

Zmiany maja wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu, który dotyczy rejestru blokowanych domen – ten ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Źródła: https://legislacja.gov.pl/docs//2/12338717/12724853/12724854/dokument467822.pdf

https://legislacja.gov.pl/projekt/12338717/katalog/12724853#12724853

Komentarze

Jak oceniasz ten artykuł ?