Strona główna Ciekawostki Ceny żywności rosną. Minister Emilewicz twierdzi, że Polaków na to stać…

Ceny żywności rosną. Minister Emilewicz twierdzi, że Polaków na to stać…

57

Ceny żywności rosną. Minister Emilewicz twierdzi, że Polaków na to stać...

Wzrost cen żywności odczuwa w swoich kieszeniach aż 82,1 procent Polaków. Jednak przedsiębiorczości i technologii twierdzi, że choć na sklepowych półkach rosną, to rekompensują je „rosnące wynagrodzenia i dochody dyspozycyjne gospodarstw domowych”.

W sklepach coraz drożej
W ostatnich miesiącach żywności odnotowują niebotyczne wzrosty. Jak pisaliśmy pietruszka jest droższa od schabu, główka kapusty może osiągnąć cenę nawet 10 zł, a chleb w ciągu roku zdążył podrożeć aż o 54 proc. Wszystkiemu winna jest susza, a także rosnące paliw, prądu oraz robocizny.

Droższa jest również chemia. O16 proc. droższy jest proszek do prania, płyn do naczyń Ludwik podrożał o 29 proc., a Domestos o 26 proc. O 32 proc. więcej zapłacimy za pastę do zębów, jednak konkurencję na chemicznej arenie bije papier toaletowy, który odnotował aż 39-procentową podwyżkę.

, przedsiębiorczości i technologii, w komentarzu do danych GUS na temat parametrów wzrostu gospodarczego w Polsce, pozytywnie oceniając wzrost PKB, napomknęła również o wzroście cen w sklepach.

Polaków stać
Jak zauważyła szefowa resortu, w ujęciu rocznym ceny żywności i napojów alkoholowych pozostawały na wysokim poziomie powyżej 7,2 proc. Wynikiem podwyżek jest „trwająca w Europie drugi rok z rzędu susza, a także rosnące ceny żywności na rynku globalnym”.

Według minister Polaków jednak stać na wyższe ceny w sklepach, gdyż bardzo silnie rosną nasze pensje oraz dochody dyspozycyjne na osobę w gospodarstwie domowym. Zatem podwyżki żywności według Jadwigi Emilewicz nie robią rodakom różnicy.

– Wzrost cen żywności rekompensują rosnące wynagrodzenia i dochody dyspozycyjne gospodarstw domowych – zauważa w komentarzu.

Komentarze