Strona główna Państwo Cenckiewicz opublikował list Wałęsy do Jaruzelskiego z 1982 roku.

Cenckiewicz opublikował list Wałęsy do Jaruzelskiego z 1982 roku.

22
0

Cenckiewicz opublikował list Wałęsy do Jaruzelskiego z 1982 roku.

List kaprala Lecha Wałęsy do generała Wojciecha Jaruzelskiego datowany na listopad 1982 roku opublikował na swoim Facebooku historyk Sławomir Cenckiewicz.

“Oryginał listu kaprala Wałęsy do generała Jaruzelskiego (oryginał w kolekcji Czesława Kiszczaka w Hoover Institution) z 8 XI 1982 r. Ileż kontekstów kryje ten uniżony liścik… I ileż ważnych archiwaliów jest poza Polską…” – zwraca uwagę Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

W liście opublikowanym przez historyka Lech Wałęsa proponuje Wojciechowi Jaruzelskiemu spotkanie. “Wydaje mi się, że nadszedł już czas wyjaśnienia niektórych spraw i działania w kierunku porozumienia” – czytamy w piśmie z lat 80-tych.

przypomina na Facebooku fragment swojej książki zatytułowanej “Wałęsa. Człowiek z teczki”, wydanej w październiku 2013 roku.

fizycznej rozprawie wojska z ‘Solidarnością’ Wałęsa nie zmienił swojego stanowiska wobec Jaruzelskiego i LWP. Prosił o rozmowy, a wybierając w Arłamowie formułę listu ‘kaprala’ do ‘generała’, przekształcił swoje posłuszeństwo w uległość wobec Jaruzelskiego” – stwierdza historyk.

podkreśla, że “choć pisemna prośba kaprala miała w zamierzeniu charakter poufny i dzisiaj interpretowana jest jako ‘żartobliwy ton’ i misterna gra, jaką rzekomo Wałęsa prowadził z reżimem, to przecież stanowiła jednoznaczne uznanie wyników wprowadzenia stanu wojennego”.

Komentarze