Strona główna Ciekawostki BREXIT odradza terrorystów z IRA

BREXIT odradza terrorystów z IRA

3

BREXIT odradza terrorystów z IRA

Jedną z największych obaw mieszkańców Irlandii Północnej jest to, że będzie oznaczać przywrócenie twardej, zmilitaryzowanej granicy między Republiką Irlandii, a Irlandią Północną.  obawia się grup terrorystycznych, takich jak Nowa IRA, która jest napędzana ideologicznym pragnieniem wyparcia brytyjskich urzędników z kraju i stworzenia zjednoczonej Irlandii. będzie idealną dla nich okazją do zwiększenia wpływów i zrealizowania swoich celów.

W dawnej twierdzy IRA w Derry wśród społeczności klasy robotniczej rośnie poczucie, że została zapomniana.

Według najnowszego raportu EUROPOLU, tylko w 2019 roku w samym Derry doszło do 8 incydentów na tle narodowościowym, najpoważniejszym z nim była śmierć dziennikarki Lyry McKee, która relacjonowała z udziałem irlandzkich narodowców w regionie Creegan. Wystrzelona przez protestujących kula w służby bezpieczeństwa niefortunnie trafiła w kobietę i spowodowała jej zgon na miejscu.

Kilka kilometrów od miejsca tej tragedii w spokojnej dzielnicy zdominowanej przez czerwonych domków, wyróżnia się jeden. Pomalowany zielono- białą farbą, z dużymi wiszącymi flagami wolnej Katalonii i Irlandii i z banerami nawołującymi do uwolnienia więźniów politycznych, jest siedzibą stowarzyszenia Saoradh.

Założona w 2016 roku grupa jest odpowiedzią polityczną dla tych, którzy czują się opuszczeni przez Sinn Féin, lewicową irlandzką partię republikańską i nadal cierpią z powodu ubóstwa i wyobcowania w stosunku do innych mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Członkowie organizacji twierdzą, że zapewniają program pomocy społecznej, aby pomóc osobom walczącym o świadczenia rządowe. Zbierają darowizny żywności i rozdają je potrzebującym mieszkańcom. Jako jeden z sukcesów podają utworzenie skrzydła młodzieżowego o nazwie Éistigí, aby rekrutować nastolatków szukających pomocy. Wszystko to jednak oficjalne działania.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że Saodath jest tylko polityczną przybudówką tak zwanej NEW IRA, grupy paramilitarnej, która nigdy nie zaakceptowała postanowień pokojowych z 2005 roku i jest gotowa do siania terroru w całej Wielkiej Brytanii.

Sukces Saodath, która sama chwali się tym, że liczy ponad 4000 członków to efekt rosnącego niezadowolenia mieszkańców Derry. Miasto to w porównaniu do Belfastu gdzie boom budowlany doprowadził do rozwoju gospodarczego jest biedne. Coraz gorzej radzi sobie przemysł tekstylny, który był motorem napędowym lokalnej gospodarki , do tego dochodzą duże problemy z narkotykami młodej części społeczeństwa, która w ten sposób odreagowuje niewielkie perspektywy.

Wszystko to powoduje niechęć do północnoirlandzkich polityków ale przede wszystkim tych urzędujących w Londynie. Takie nastroje plus ewentualne pojawienie się żołnierzy brytyjskich w okolicy w przypadku Brexitu (Derry znajduje się kilkanaście kilometrów od granicy z Irlandią) to gotowy scenariusz do konfliktu w tym rejonie.

Komentarze

Jak oceniasz ten artykuł ?