Strona główna Świat Amerykańskie media: Irak woli mieć do czynienia z Moskwą niż z Waszyngtonem

Amerykańskie media: Irak woli mieć do czynienia z Moskwą niż z Waszyngtonem

17
0

Niezdolność USA do rozbicia „Państwa Islamskiego” wywołuje w Iraku zdumienie, piszą amerykańskie gazety Foreign Affairs i New York Times. Rozczarowany „niepoważnym” Waszyngtonem Irak liczy na współpracę z Rosją.

Rozczarowany amerykańską operacją przeciwko grupie terrorystycznej „Państwo Islamskie” (PI) Irak zaczyna rozważać Rosję jako kluczowego partnera w walce z islamistami, pisze Foreign Affairs.Iraccy wojskowi ogłosili utworzenie centrum wymiany danych wywiadowczych z Iranem, Rosją i Syrią. Premier Iraku Haider al-Abadi powiedział, że przychyla się do pomysłu rosyjskich nalotów w Iraku. Wpływowy ajatollah Ali al-Sistani wezwał do większej międzynarodowej akcji przeciwko PI dając do zrozumienia, że z radością powita rosyjskie wsparcie.

Gazeta zwraca uwagę, że Irak coraz częściej woli mieć do czynienia z Rosją niż z USA. Źródło w irackim MSZ w rozmowie z gazetą przyznało, że Stany Zjednoczone dostarczając broń wysuwają zbyt wiele warunków. A iracki minister obrony Khaled al-Obeidi podczas jego wizyty w Moskwie na początku roku powiedział, że „rosyjska broń okazała się najlepsza”, a USA nie mogą zapewnić niczego podobnego.

Naloty rosyjskiego lotnictwa na pozycje PI w Syrii

Rosyjska operacja w Syrii napotkała na aktywne wsparcie wśród irackich szyitów. Wpływowy w Iraku szyicki ruch „Badr” stwierdził, że „z radością powita” rosyjskie naloty w Iraku i w pełni popiera rosnącą rolę Rosji w regionie, ponieważ Stany Zjednoczone „niepoważnie” odnoszą się  do walki z PI.„Prostych ludzi niepokoi tylko to, jak wypędzić Daesh (arabska nazwa PI — red.) z Iraku. Teraz oni czują, że Rosja działa bardziej poważnie niż Stany Zjednoczone”, — powiedział deputowany irackiego parlamentu, Ibrahim Bahr al-Ulum gazecie New York Times.

Pamiętając potężną operację Waszyngtonu przeciwko Saddamowi Husajnowi, Irakijczycy teraz nie mogą zrozumieć niewytłumaczalnego sposobu zwlekania postępów w walce USA z PI, zaznacza NYT. „Amerykanie mają technologię, która pozwala na znalezienie wody na Marsie. Dlaczego więc oni nie mogą pokonać PI?”, — pyta profesor Kufinskiego Uniwersytetu Ahmed Naji.

Komentarze