Strona główna Gospodarka Agencja ratingowa Standard & Poor’s w 2015 r. wypłaciła władzom USA aż...

Agencja ratingowa Standard & Poor’s w 2015 r. wypłaciła władzom USA aż 1,38 mld $ odszkodowania za ratingowe kłamstwa!

12
0

Agencja ratingowa Standard & Poor's w 2015 r. wypłaciła władzom USA aż 1,38 mld $ odszkodowania za ratingowe kłamstwa!

Agencja ratingowa Standard & Poor’s (S&P) obniżyła w piątek wieczorem długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej z poziomu “A-” do “BBB+”. Okazuje się, że ta sama agencja w ramach ugody sądowej wypłaciła w 2015 roku władzom USA aż 1,38 mld dolarów za ratingowe kłamstwa jakich dopuszczała się z pełną premedytacją w latach poprzednich. Piątkowa decyzja S&P może kosztować polską gospodarkę miliardy złotych. Czy polski rząd również wystąpi o odszkodowanie?

Decyzja S&P miała prawdopodobnie charakter czysto polityczny i była związana z faktem przejęcia władzy przez nieprzychylny zagranicznym instytucjom finansowym PiS. Warto podkreślić, że gospodarka naszego kraju ma się, póki co, całkiem dobrze i nic nie zapowiada jakiejkolwiek zmiany w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Jeszcze dwa dni wcześniej Światowy podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2016 rok z poziomu 3,6 na 3,7 proc. Dla S&P nie miało to jednak większego znaczenia. W piątek wieczorem obniżyła ona rating polskiego długu w walucie obcej z poziomu “A-” do “BBB+”, wskazując jednocześnie, iż dalsza perspektywa ratingu jest “negatywna”.

Co ciekawe – po decyzji S&P swoją ocenę wydała inna agencja ratingowa – Fitch. Okazało się, że utrzymała ona rating Polski na dotychczasowym poziomie “A-” oraz “A” (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej).

“Decyzja agencji ratingowej Standard & Poor’s o obniżeniu oceny ratingowej Polski jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej. Decyzja ta jest sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych, największych międzynarodowych instytucji finansowych oraz uczestników rynków finansowych. Jest tym bardziej niezrozumiała, że nie została poprzedzona zmianą perspektywy oceny ratingowej, która przed decyzją agencji S&P była pozytywna. W opinii MF rozczarowujące jest podejście agencji do kwestii dialogu ze stroną polską w celu wyjaśnienia wątpliwości zgłaszanych przez agencje do tzw. klimatu politycznego” – napisano w komentarzu resortu finansów.

W kontekście powyższego warto zauważyć, że S&P w ramach ugody sądowej wypłaciła w 2015 roku władzom USA aż 1,38 mld dolarów za ratingowe kłamstwa jakich dopuszczała się z pełną premedytacją w latach poprzednich (chodziło o świadome zawyżanie ocen walorów hipotecznych, co przyczyniło się do wybuchu wielkiego kryzysu finansowego z 2008 roku). Jakby tego było mało – na miesiąc przed upadkiem banku Lehman Brothers agencja S&P oceniła jego rating na poziom “A”. Tak, że tego…

Źródło: Szałamacha: Standard & Poor’s nie bierze pod uwagę zjawisk gospodarczych (Stooq.pl)
Źródło: Standard & Poor’s zapłaci 1,38 mld USD za błędne ratingi (Wyborcza.pl)

Komentarze