Strona główna Motoryzacja ADAC ostrzega: Smart Kid Belt nie jest zamiennikiem fotelika dziecięcego !

ADAC ostrzega: Smart Kid Belt nie jest zamiennikiem fotelika dziecięcego !

46

ADAC ostrzega: Smart Kid Belt nie jest zamiennikiem fotelika dziecięcego !

Smart Kid Belt” jest zaprojektowany tak, aby fotelik dziecięcy był zbędny. Ale testy zderzeniowe przeprowadzone przez ADAC pokazują, że Konstrukcja nie chroni odpowiednio przy zderzeniach czołowych, ryzyko urazów jest wysokie. Dlatego nie można polecić dodatkowego pasa.

Wymogi prawne są faktycznie jasne: w wieku do 12 lat lub do 1,50 m wzrostu muszą być przewożone w samochodzie w “homologowanych urządzeniach przytrzymujących”. Zazwyczaj jest to fotelik dziecięcy. Powód: konwencjonalny pas bezpieczeństwa jest nieodpowiedni dla dzieci. W przypadku zderzenia, nie może niezawodnie zapobiec urazom.

Do czego służy pas Smart Kid Belt?

System pasów “Smart Kid Belt” – dostępny w sklepach za około 35 euro – został zaprojektowany tak, aby zwykły fotelik dziecięcy stał się zbędny, a nawet uzyskał oficjalne zatwierdzenie w Europie. Zasada: Dodatkowy pas mocowany jest pomiędzy zwykłym trzypunktowym pasem w pojeździe i w ten sposób dostosowuje wysokość pasa do wielkości dziecka. Według producenta, powinny być wtedy tak samo dobrze chronione jak dorośli. Ale czy naprawdę tak jest? Doświadczeni eksperci ADAC mieli wątpliwości i testowali Smart Kid Belt we współpracy z Stiftung Warentest.

W tym celu przeprowadzono dwa testy zderzeniowe przy prędkości 64 km/h zgodnie ze standardowym zderzeniem czołowym Euro NCAP – raz atrapa dziecięca o wysokości 1,15 m została zapięta tylko na pasie samochodowym (niedozwolone w Europie!), a raz na dodatkowym pasie Smart Kid Belt. Scenariusz testowy odpowiada testowi fotelika dziecięcego ADAC.

Wynik jest przerażający: w teście zderzeniowym ADAC pas biodrowy wbija się głęboko w brzuch manekina. Może powodować poważne obrażenia wewnętrzne. Ponadto, konstrukcja nie pozwala na utrzymanie górnego pasa samochodowego z dala od wrażliwej szyi dziecka. Tutaj też, obrażenia są nieuchronne.

“Smart Kid Belt nie zmniejsza obciążeń działających na manekina” – mówi ekspert ADAC w dziedzinie fotelików dziecięcych Andreas Ratzek. W przeprowadzonym teście nie stwierdzono żadnej poprawy w porównaniu z mocowaniem wyłącznie za pomocą pasa samochodowego. “Smart Kid Belt” nie może być zatem zalecany. Tradycyjny fotelik dziecięcy oferuje znacznie lepszą ochronę”, mówi Ratzek.

ADAC zaleca fotelik dziecięcy

Co odnosi się również do uderzenia bocznego. Wysokie policzki w górnej części fotelika zapobiegają poważnym urazom głowy i kręgów szyjnych. Ale tej funkcji ochronnej całkowicie brakuje w systemie pasów. Dlatego też ADAC i Stiftung Warentest ostrzegają przed stosowaniem produktu jako zamiennika fotelika dziecięcego i zalecają stosowanie fotelika z dobrym skutkiem w przypadku zderzeń czołowych i bocznych.

Tutaj znajdziesz aktualne wyniki testów dla różnych modeli fotelików i wszystko, co warto wiedzieć o fotelikach dziecięcych.

Dlaczego fotelik dziecięcy jest taki ważny?

Aby zapobiec urazom wrażliwych części ciała (np. brzucha), nie mogą one być narażone na duże obciążenia w przypadku kolizji. Dlatego też pasy bezpieczeństwa muszą być prowadzone w taki sposób, aby trzymały pasażera tylko za kości. Aby spełnić ten wymóg, nie wystarczy zabezpieczać trzypunktowymi pasami przeznaczonymi dla dorosłych.

Podczas gdy kość miednicowa, łonowa i kość kulszowa dorosłego człowieka urosły razem tworząc “sztywne” biodro, kości biodrowe nie są jeszcze skostniałe. Jeśli pas zbyt mocno naciska na rogi miednicy (które są znacznie mniejsze i bardziej elastyczne niż u dorosłych), może on wślizgnąć się do jamy brzusznej i spowodować obrażenia wewnętrzne. Dlatego też fotelik musi odchylać pas biodrowy tak, aby przebiegał jak najniżej i przenosił większą część obciążenia przez uda.

W celu zapewnienia optymalnego unieruchomienia, pas musi ściśle przylegać do bioder. Fotelik musi umieszczać dziecko centralnie w foteliku, a prowadnice pasów biodrowych muszą znajdować się jak najbliżej bioder dziecka.

Ważne jest, aby używać fotelika odpowiedniego do wieku, wielkości i wagi dziecka.

źródło: www.adac.de

Komentarze